Kimsesiz çocuklara koruyucu aile olmanın dinen bir sakıncası var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dinimiz, kimsesiz ve aile ortamından uzak çocukların bakım ve ihtiyaçlarını, gerek devlet gerekse fert olarak karşılanmasını emretmiştir. Bu anlamda "koruyucu aile" olarak kişinin muhtaç bir çocuğa bakması caiz olduğu gibi, dinimiz de teşvik etmiştir.

Ancak dikkat edilmesi gereken husus, koruma altına alınan çocuk bulüğ çağından sonra kız ise evin erkeklerine, erkek ise evin kadınlarına namahrem olacağından, örtünme ve yalnız kalmama hususlarına dikkat edilmesi gerekir.