Kızlara ilgi duyan bir kızımıza nasıl yaklaşmalı?

Soru Detayı

- Agnostik olduğunu iddia eden ortaokul 3. sınıfta okuyan kız öğrencim kızlara ilgi duyduğunu belirtti ve öğrencinin ailesi dindar bir aile, hassas bir konu nasıl yaklaşmalıyız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Acele Karar Vermekten Sakınalım

Öncelikle, kız öğrencinizin gerçekten hemcinslerine cinsel ilgisinin olup olmadığından emin olmalısınız. Çünkü ergenler, bazen sosyal medyadan duydukları sapkın davranışlara kendilerinin de sahip olup olmadıkları konusunda endişe ederler ve bir iki benzeme ve ilgiden yola çıkarak, eşcinsel oluklarına inanabilirler.

Bu durum, ileri ergenlik döneminde değişir ve kişiler gerçek cinsel kimliklerine kavuşabilirler.

Soğukkanlı Yaklaşın

Bu aşamada sizin yapmanız gereken şey, öncelikli olarak paniğe kapılmadan soğukkanlı bir şekilde olayı anlamak ve kendisi ile konuşmaktır. “Muhtemelen bunun geçici bir duygu olduğunu, zamanla değişebileceğini” söyleyin.

Bu süreçte sosyal medyadan, ona şu an hissettiği duyguları hatırlatan ve çağrıştıran fotoğraflardan, kişilerden, sözlerden, filim ve şarkılardan ne kadar uzak kalırsa kendi gerçek kimliğini bulması o kadar kolay olacağı anlatılmalıdır.

Asla Suçlamayın ve Suçlu Hissettirmeyin

Öğrencinizin eşcinsel eğilimleri gerçek bile olsa kesinlikle suçlu, kötü, ahlaki açıdan düşkün biri olarak görmeyin ve ona kendisini suçlu hissettirecek söz ve davranışlardan uzak durun. Çünkü eşcinsel eğilimler “bilinç dışı bir sürecin sonunda kendiliğinden” oluşmuştur. Yani bu durum, öğrencinizin bilinçli ve özgürce seçtiği bir tercihi değildir ki, onu suçlu veya kötü yapsın.

Bunu eyleme dökmediği sürece öğrenciniz, en az diğer çocuklar kadar masumdur.

Eleştirmeden Tavsiyelerde Bulunun

Eşcinsel eğilimler gösteren çocuklar, normalden daha fazla kırılgan ve eleştiriye karşı hassastırlar. Bunun için ona karşı fazla eleştirel olmamaya ve sert düzeltmeler yapmamaya azami dikkat gösterin. Onu kabullendiğinizi, sahiplendiğinizi göstermeniz, eşcinsel davranışlarını kabullendiğiniz anlamına gelmez.

Dışlamayın, Çaresizlik Hissine Kapılmasın

Öğrencinizi kabullenip, ona şefkat ve ilgi göstermeniz, onu ayrıca eşcinselliğe bağlı yaşayacağı olası ruhsal sorunlardan da koruyacaktır. Çünkü eğer yaşadığı duyguların farkındaysa, bu demektir ki, büyük iç çatışmaları ve ruhsal gerilimler hissetmektedir. Zira bu sürecin en temel göstergesi, çocuğun cinsel eğiliminin farkında vardığında kendisini yalnız, dışlanmış ve çaresiz hissedebileceği bir dönemdir.

Bu süreçte yaşanılan karmaşaya bağlı olarak başta depresyon, anksiyete bozuklukları, olmak üzere çeşitli davranış sorunları, intihar düşünce ve girişimleri, alkol ve madde kullanımı gibi birçok konuda sorunla karşılaşabilir. Çünkü ruhuna, benliğine, inancına ve değerlerine aykırı olduğunu bildiği halde, eşcinsel duygular yaşamak ve bu dürtüyü kontrol edememek kişide tahmin edilmez ruhsal sıkıntı oluşturur.

Etkinliklere katılmasını sağlayın.

İmkânınız varsa öğrencinizi, kız çocuklarla beraber yapacağı etkinliklere katılmasını sağlayın.

Kadınsı Yönlerine Dikkat Çekin

Muhtemelen ailesinde erkek gibi yetiştirilmiş veya çevresinde kadın-kız model olmadan büyümüştür. Veya ailesinin ihtiyaçları doğrultusunda erkek gibi davranmaya zorlanmıştır. Kaba, güçlü, kavgacı, sert, olmaya, erkeklerle birlikte oynamaya vb. mecbur kalmıştır.

Bundan dolayı öğrencinizin kadınsı yönlerine dikkat çekerek, farkındalık kazandırabilirsiniz. Hatta ileride evleneceğinden, eş olacağından, anne olacağından söz edin. Zarif, güzel, narin, vb. olduğunu vurgulayın.

Ailesiyle Görüşün

Ailesi ile görüşüp, aile içinde anne, kız kardeş vb. ile daha fazla vakit geçirmesi, birlikte ev işlerine yardımcı olması gerektiğini anlatın. Bunlar onun kadın kimliğinin güçlenmesine yardım edecektir.

Kararlı Olun

Bir öğretmen olarak müdahalelerinizi nazik, düzeltici ama aynı zamanda kararlı bir biçimde yapmaya dikkat edin.

İnançlı Danışmanlara Yönlendirin

Dışarıdan yardım eden birisi olarak, yakın ilginiz sınırlı olacaktır. Oysaki bu kişilere en sağlıklı yardımı aile içinden birisi yapabilir.

Bunun için mümkünse öğrenicinizi alanında uzman ve inançlı bir ruh sağlığı uzmanı ile görüştürmeniz en doğrusu olacaktır.