Kumar oynayan bir site ile ortaklık kurmak, web sitemizin modelini verip hisse almak caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Açıkça kumar oynadığı belli olan bir şirketle ortaklık kurmak caiz değildir. Aynı şirkete alış veriş etmek de  iki yönden doğru değildir.

Birincisi, satışı karşılığında alacağınız para kuvvetli ihtimalle haramdır. Haram parayı almak caiz değildir.

İkincisi, ortaklık kurarak haram bir işletemeye yardımcı olmak caiz olmadığı gibi, ona bir wep sitesini satarak kumar oynamasına yardımcı olmak da haramdır. “Bir şeye sebep olan, onu yapan gibidir.” ilmî kaidesi burada da geçerlidir.

“İyilik ve takvada yardımlaşın, fakat günah ve düşmanlıkta yardımlaşmayın…” (Maide, 5/2)

mealindeki ayet de günaha, harama yardım etmenin kesinlikle caiz olmadığını göstermektedir.