Otel çalıştırıyorum; evli olmayan çiftleri aynı odaya almak, yani zina yapmalarına göz yummak haram mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bilindiği üzere İslam dini içki, zina gibi haram olan fiilleri bizzat işlemeyi yasakladığı gibi, bunların yapılmasına aracı olmayı, zemin hazırlamayı, yardımcı olmayı da yasaklamıştır. Zira Allah Teala Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurmaktadır:

“Ey iman edenler! …İyilik ve takva/(Allah'ın yasaklarından) sakınma üzerinde yardımlaşın, günah ve düşmanlık üzerine yardımlaşmayın. Allah'tan korkun, çünkü Allah'ın cezası çetindir.” (Maide, 5/2)

Evli olmayan bir çifte oda kiralamak, odayı haram olan bir fiil (isterse bu fiil yalnızca başbaşa kalmak olsun) için kiraya vermek demektir; kira konusu (odanın belli bir süre intifa hakkının ücretle devri) meşru olmadığı için, kazancı da helal olmaz.

Bu itibarla, fuhuş yapılmasına bilerek aracı olunarak kazanılan para haramdır.