"Mahremi ile zina edeni öldürün." ve "Mahremi ile zina eden cennete giremez." hadislerine göre bu günahın affı yok mudur?

Soru Detayı

- Allah'ın Rasulu (sallallahu aleyhi ve sellem) buyuruyor:

"Mahremi ile zina edeni öldürünüz..."
"Mahremi ile zina eden kişi Cennet'e giremez."

Tövbe edilirse cennete girebilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Mahremi ile zina edeni öldürünüz." (İbn. Mace, Sünen, hadis no: 2564; Hakim, Müstedrek, c. 4, Hadis no: 8054)

Hakim bu hadisin senedinin sahih olduğunu bildirmiştir.

"Mahremi ile zina eden kişi cennete giremez." (Taberani, Mucemü'l-Kebir, c. 12, s.57,  Hadis no: 11031)

Tövbe eden herkes affedilebilir. Hadisin kastettiği tövbe etmeden ölenler veya sahih bir tövbe sahibi olmayanlardır. Bu kimseler imanla ölmüşlerse direkt cennete giremezler, cehennemde cezalarını çektikten sonra cennete girebilirler. "Cennete giremez." ifadesi doğrudan cennete giremez anlamındadır.