Mahşerde toplanma neye göre olacak?

Soru Detayı

- İnsanlar mahşer günü etnik ve dini olarak gruplandırılacaklar mı?
- Allah'ın yarattığı bütün insanların ayrı dini ve etnik kökeni olduğuna göre insanlar buna göre mahşer günü Türkler Araplar Kürtler Ermeniler Ruslar Sırplar Almanlar Koreliler Çinliler ve Yahudiler Hristiyanlar Müslümanlar Ateistler Budistler şeklinde etnik ve dini olarak sınıflandırılacaklar mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Genel olarak mahşerde iki sınıf insan bulunur.

Birinci Sınıf: Hesapsız, azapsız cennete giden kimselerdir.

Hadiste bunların -kesretten yani çokluktan kinaye olarak- 70 bin olduğu ifade edilmiştir. (bk. Buhari h.no: 5705; Müslim, h.no: 220).

İkinci Sınıf: Hesaba çekilen kimselerdir.

Bunlar da iki kısma ayrılır:

a) Hesabı hafif görülen ve azap çekmeden cennete gidecek kimselerdir.

Bunların kitabı sağdan verilen müminlerdir:

“Kitabı sağından verilenler hafif bir hesaptan geçirilirler ve (cennetteki) ailesine sevinçle dönerler.” (İnşikak, 84/7-9)

mealindeki ayetlerde bu gerçeğin altı çizilmiştir.

b) İkinci sınıf ağır bir hesaptan geçirilen kimselerdir.

Bunların kitabı (soldan veya) sırtlarının arkasından verilen kimselerdir.

“Kitabı sırtının arka tarafından verilen kimseler ise sonra (hesabın zorluğundan) 'Vah, başımıza gelenler!' diyecekler ve cehenneme sürüklenirler.” (İnşikak, 84/10-12)

mealindeki ayetlerde bu gerçeğe işaret edilmiştir.

- Mahşerde insanların ırklarına göre toplanacaklarına dair sağlam bir bilgiye rastlayamadık.