Manifest, sayı sekansları kullanmak günah mı?

Soru Detayı

- Bir konu var da kafama takılan, size danışmak istiyorum. manifest denen bir uygulama var sayılarla ilgili.
- Sayı sekanslarını hastalık iyileşmesi, aşkı hayatımıza çekmek, korkuyu yenmek gibi amaçlarla sayı sekanslarını belirli bir sıra içerisinde okuyup tekrarlamak günah veya şirk olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Buna inanmak ve uygulamak, aslı faslı olmayan bir şeye bel bağlamak ve aldanmak demektir. Bu uygulama doğru ve meşru olan tedbiri almaya da mâni olacağından caiz değildir, ama Allah iradesinin yerine konmadıkça şirk de değildir.

Hastalık iyileşmesi için dua, Kuran okuma ve tıbbi tedavi vardır.

Aşkı hayatımıza çekmek ne demek anlamadık.

Bir kadın veya erkeğe âşık olup onu kendine çekmek için sihir benzeri şeyler kullanmak caiz olmaz; zorla güzellik de olmaz.

Korkuyu yenmek için bunun faydalı olacağını sanmıyoruz; ancak insan buna inanırsa kendine telkin sebebiyle psikolojik olarak bazen sonuç verebilir, ama sonuç veren sayılar değil, kendine telkin ve inançtır.