Manifest yapmak şirk mi, günah mı?

Soru Detayı

- Manifest etmek, diye bir kavram var. Kısaca anlamı inanç yoluyla hayatına somut bir şey çekmektir.
- Sosyal medyada sürekli karşımıza çıkan örneğin "aldım verdim kabul ettim -777" şeklinde veya başka rakamlarla manifest yapmanın günah boyutu var mıdır?
- Ayrıca düşünce olarak Manifestle her şey mümkün deniliyor ve birçok başarı hikayesi var.
- Manifest ile her şeyi elde edebiliriz. (mesela göz rengi değiştirme veya birisiyle arkadaş olma) manifestte ihtiyaç olan tek şey inanç. Yani o arzunun senin olduğuna emin olacaksın. Şu an sahip olduğun herhangi bir şey gibi. Mesela bir buruna sahibiz onu görebiliyoruz iste arzularımız görünmese bile arzunun senin olduğuna inanırsan o illaki senin olacaktır.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evrenden sayı kodları ile bir şeyler istemek yerine, evrenin sahibinden dua etme adabına uyarak istemek gerekir.

Genelde dua etmesini bilmeyen ve Allah'tan istemeye yüzü olmayanlar, evrene mesaj gönderme yöntemi ile duaya yönelirler. Bu dinen caiz değildir, günahtır.

Bu inanç ve çalışmaların eski din, felsefe ve kültürlerde de olduğu anlaşılmaktadır.

İslam tarihinde var olmuş ve hala kalıntıları bulunan “Hurûfîler” de bu yöntemi kullanmışlardır.

İslam’da dua Allah’a yapılır, kul kendine düşen ameli (işi, teşebbüsü, tedbiri…) yapar, sonra Allah’a yönelir ve ondan hayırlı sonuçlar, lütuflar, korumalar, şifalar hasılı meşru / helal olan şeyleri ister. Allah yerine “evrene mesaj göndererek veya harflerden medet umarak” bir çeşit dua etmek elbette caiz değildir, Allah’tan başkasının dua ile verebileceğine inanmak da şirk olur.