Melekler, içinde Ahmed ve Muhammed bulunan evleri ziyaret ederler, sözü hadis mi?

Soru Detayı

​- Muhaddis Süreyc İbni Yunus'dan (v. 235/849) rivayet edildiğine göre şöyle demiştir:
"Allah Teala'nın yeryüzünü dolaşan melekleri vardır ki, onlar Muhammed aleyhissalatü vesselama hürmeten, Ahmed ve Muhammed adındaki kimselerin yaşadığı evleri ziyaret ederler."
- Metinde geçen bahsin sahihliği konusunda bilgi verir misiniz, hadisi nasıl anlamak gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Soruda kaynağın verilmemesi, bir eksikliktir. Bize muhaddisin ölüm tarihi değil, eseri lazımdır...

- Birçok tahriç kitabında araştırmamıza rağmen böyle bir bilgiye rastlayamadık.

- Bu ifade, İslam’ın ruhuna da fazla uygun görülmemektedir. Çünkü, o mübarek isimle gezen birçok fasık insan vardır. Nitekim, yeryüzünde gezen meleklerin zikir meclislerine gireceklerine dair sahih rivayetler vardır.