Müslüman bir erkeğin darülharpte kitabi bir kadınla evlenmesi caiz mi?

Soru Detayı

- Müslüman bir erkeğin Darül harbde yani batıda kitabi bir kadınla evlenmesi caiz midir?
- İbn Abbas'ın (ra) bunun sadece İslami bir devlette yapılması gerektiğini söylediğini duydum ve Amerika’nın önde gelen İslami figürlerinden Yasir Kadı, Müslüman erkeklerin Müslüman olmayan ülkelerde kitabi (Hristiyan veya Yahudi) kadınlarla evlenmemesi gerektiği görüşünü haklı çıkarmak için ondan alıntı yaptı. Sizin fikriniz nedir?
- Ayrıca, çocuklar Müslüman olarak yetiştirilmek zorunda mı yoksa her iki gelenekle de yetiştirilip daha sonra karar verebilirler mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Darül harbde yani Batı’da” ifadesi doğru değil, Batı devleti olmak başka, İslam devleti ile savaşan Batı Devleti olmak başkadır.

İbn Abbas, gayrimüslim kadınlarla Müslümanların evlenmelerinin caiz olabilmesi için İslam devletine tabi olup vergi (cizye) veren Ehl-i kitaptan olması şartını koşuyor.

İbn Abbas Hazretleri, darülharp mensubunu zaten caiz görmüyor, buna ek olarak cizye vermeyenlerin (İslam devletine tabi olmayanların) kadınları ile de evlenmeyi  caiz görmüyor.

İslam müçtehitlerinin kahir çoğunluğu Ehl-i kitap olan kadınlarla Müslüman erkeklerin, nerede olurlarsa olsunlar evlenmelerini caiz görüyorlar; ancak kitapsız, müşrik ve dinsiz kadınlarla evlenmelerini caiz görmüyorlar

Dini korumak İslam’ın temel kuralı ve gayelerinden biri olduğu için Müslüman erkek, gayrimüslim kadınla evlenmek istediğinde hem kendisinin hem de çocuklarının dini ve ahlaki hayatlarını tehlikeye atmamakla yükümlüdür; böyle bir ihtimal ve tehlike bulunduğunda evlenmesi caiz olmaz.

Müslüman kadının kitaplı olsun olmasın kâfir erkekle evlenmesinin haram olduğunda ittifak vardır.

Anne gayrimüslim de olsa çocuk, dini bakımdan babaya tabi olacak, Müslüman olarak yetiştirilecektir.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
Okunma sayısı : 42