Müslüman cinlere üç gün süre verin, anlamında bir hadis var mı?

Soru Detayı

“Müslüman cinlere üç gün süre verin. Yine de görünürlerse, onları öldürün.”
- ​Ben bu hadisi anlayamadım, böyle bir hadis var mı doğru mu, doğruysa açıklaması nedir?
- Süre vermek ne demek?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu hadis rivayeti için bk. Müslim, Selam 139-141, h.no: 2236.

Hadisin (uzun bir kıssadan bir özet) tercümesi şudur:

Sahabeden biri evinde gördüğü bir yılanı öldürmek isteyince,  yılan da ona saldırmış. Niheyet ikisi de karşılık darbelerden ölmüşler.

Bu husus Efendimiz (asm)’a anlatılınca şöyle buyurdu:

“Medine’de Müslüman olmuş cinler vardır. Onlardan birilerini (örneğin bir yılan suretinde) görürseniz, üç gün onlara (gidip kaybolmaları için) mühlet verin. Eğer bundan (üç günden) sonra yine de size görünürse onu öldürün, çünkü o şeytandır."

Diğer bir rivayette ise şöyledir:

“(Evlerinizde yılan gibi) bir şey görürseniz, ona üç defa çıkmasını söyleyin, şayet gitmezse, onu öldürün, çünkü o kafir cindir.” (Müslüm, 139, 140 - 141, h.no: 2236)

Özetle, bu rivayetlerin ifadelerinden öyle anlaşılıyor ki, sahabeden bazıları evlerinde yılan görüyorlardı. Bir defasında biri yılanı öldürürken kendisi de ölmüştür.

Bunun üzerine Hz. Peygamber (asm) evlerde görülen yılanları hemen öldürmemelerini istemiştir. Çünkü Medine’de Müslüman olan birçok cinlerin bulunduğunu, bu nedenle o öldürülen yılanların, yılan suretine girmiş Müslüman cinlerin olma ihtimalinin olduğunu belirtmiştir.

Bu sebeple, evlerinde yılanları gördüklerinde onlara “size üç gün mühlet” veya üç defa “buradan çıkın” demelerini, buna rağmen evi terk etmezler ve görünmeye devam ederlerse, onları öldürmelerini tavsiye etmiştir. Çünkü, eğer bu yılanlar, yılan suretine girmiş Müslüman cinler olsaydı, bu uyarılardan sonra giderlerdi. Buna rağmen gitmeyenler olursa demek ki, yılan suretine girmiş şeytan / kafir cinlerdir.

Bazı alimler, hadisteki yasağın genel olduğunu, dolayısıyla nerede olursa olsun evlerde yaşayan yılanların uyarılmadan öldürülemeyeceğini söylemişlerdir.

Üç defa uyarmaktan maksat, İmam Mâlik'e göre, “Seni Allah ve ahiret günü aşkına bize görünmemeni ve eziyet vermemeni istiyorum.” demektir.

Bu uyarından sonra yılan yine görünmekte devam ederse, ev­lerde yaşayanın yılan veya yılan suretine giren Müslüman olan cin olmadığı anlaşılır. Bunun şeytan olduğu bildirildiğinden öldürülmesinde sakınca yoktur. (bk. Nevevi, Şerhu Müslim, 14/229-230)