Noodle caiz mi, namaza engel olur mu?

Soru Detayı

- Özellikle öğrenciler arasından çok yaygın olan bir yiyecek var “Noodle”.
- Bir arkadaşım bunun namaza engel olduğunu söyledi. Onu soracaktım haram mı ve namaza engel mi?
- Helal mi haram mı olduğuna karar veremezsek ne yapalım?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Noodle, bir Çin yemeğidir. Bizim dilimizdeki erişte, makarna türevinde bir yemektir. Birçok çeşidi, özel sosları ve farklı tarifleri mevcuttur.

Bütün içecek ve yiyeceklerde olduğu gibi, Noodle gibi yiyeceklerde de esas olan içeriğine giren maddelerdir.

İçinde dini açıdan sakıncalı şeyler yoksa hem yenilmesi helaldir, hem de üzerinde bunlar varken kılınan namaz geçerlidir.

Ancak, içine alkol ve domuz eti gibi içilmesi ve yenilmesi caiz olmayan şeylerin katıldığı içecekler ve içecekler caiz olmadığı gibi, bunlar kişinin üzerindeyken kıldığı namaz da geçerli değildir.

Şu halde Noodle veya başka bir yiyeceğin hem içeriğine hem de üreticinin ya da satıcının güvenilirliğine bakarak karar vermek gerekir.

Ayrıca, helal bile olsa, uzmanların daha sağlıklı yiyeceklerin tüketilmesini, hazır ve paketli gıdalardan uzak durulmasını tavsiye ettiklerini unutmamak gerekir.

Şüpheli durumlarda ise, esas olan her türlü şüpheli şeylerden uzak durmaktır.

Konuyla ilgili iki hadis-i şerfi şöyledir:

“Sana şüphe veren şeyi bırak, şüphe vermeyene bak!” (Tirmizî, Kıyamet, 60)

“Helal olan şeyler belli, haram olan şeyler de bellidir. Bu ikisinin arasında, halkın birçoğunun helâl mi, haram mı olduğunu bilmediği şüpheli şeyler vardır. Bunlardan sakınanlar, dinini ve ırzını korumuş olur. Sakınmayanlar ise zamanla harama düşerler. Tıpkı, sürüsünü başkasına ait bir arazinin etrafında otlatan çoban gibi ki, onun bu araziye girme tehlikesi vardır. Dikkat edin! Her padişahın girilmesi yasak bir arazisi vardır. Allah'ın yasak arazisi de haram kıldığı şeylerdir.” (Buhari, İman, 39; Müslim, Müsakat, 107)