Okulda kızlarla konuşmanın, sınıfımızdaki kızlarla görüşmemizin ölçüsü ne olmalı, nelere dikkat etmelidir?

Soru Detayı

- Bir erkek bir bayanla konuşurken ölçüsü ne olmalıdır?
- Mesela soru soruyor diyelim ona, okulla ilgili derslerle ilgili bu caiz mi?
- Sınıfımızdaki kızlarla görüşmemizin ölçüsü ne olmalı, nelere dikkat etmelidir?
- Hangi durumlarda kadınlarla konuşulması dinimizce caizdir, ölçümüz ne olmalıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Harama bakmanın dereceleri vardır; şehvetle bakmakla şehvetsiz göze çarpması arasında çok fark vardır. Göze çarpan haram görüntülerde insanın sorumluluğu yoktur; ama dikkatlice ve şehvetle bakıldığında günah işlenmiş olur.

Aynı şekilde, okuldaki bir bayanın sorduğu soruya cevap vemek veya bir mesele hakkında yalnız kalmamak şartıyla konuşmak caizdir. Ancak bu bir maslahata (ihtiyaca) binaen olmalıdır, aksi takdirde caiz olmaz.