Ölmeyecek bakteri var mı?

Soru Detayı

- Bugün bir videoya denk geldim. Videoda “Her canlı ölümü tadacaktır” ayeti ile alakalı alıntı yapıp ölmeyen bakteriye örnek göstererek, -haşa- ayeti çürütmeye çalışıyorlardı, bunun izahını alabilir miyim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah bu dünyada her canlıya belirli bir hayat süresi vermiştir. Bu süre ya besinle veya sıcaklık gibi dış şartlarla veya o canlının bünyesinde meydana gelebilecek ve hayatına son verecek şartlarla sınırlıdır.

Yeryüzünde hayatın, takriben 3.5 milyar yıl önce başladığı tahmin edilmektedir. Geçen bu süre içerisinde hayatı devam eden canlı fert olmamıştır. Ama nesli o günden beri devam eden canlılar vardır. Mesela, su yosunları ve bakteriler gibi. Çünkü Allah her canlıya belirli bir ömür süresi vermiştir. Bilimin ortaya koyduğu budur.

Bu dünyada zaten sadece yerkürede hayattan bahsedilmektedir. Başka gezegenlerde bitki, hayvan ve insanların yaşayabileceği hayat şartları mevcut değildir.

Ayette sözü edilen; “Her canlı ölümü tadacaktır.” ifadesi dünya hayatının bitimi ile ilgilidir.

Dünya hayatında bile devamlı yaşayan fert olmadığına göre, dünya hayatı bitince canlılar nasıl yaşayacaktır? Çünkü artık her şey değişecek, bu âlem yıkılıp yeniden yapılacaktır. Kuran’da bildirildiğine göre, denizler yanacak, dağlar düzlenecek, yeryüzü dümdüz olacaktır. Kıyamet sırasında ve kıyametin sonunda cereyan edecek olaylar Kur’an’da şöyle tasvir edilir:

Tekvir Suresi

1. Güneş, dürüldüğü (ışığı giderildiği) zaman!

2. Ve yıldızlar, (karartılarak) döküldüğü zaman!

3. Ve dağlar, yürütüldüğü zaman!

4. Ve yüklü develer, başıboş bırakıldığı zaman!

5. Vahşi hayvanlar, bir araya toplandığı zaman!

6. Denizler, tutuşturulduğu zaman!

7. Nefisler, birleştirildiği (ruhlar, bedenlerle bir araya getirildiği) zaman!

İnfitâr Suresi

1. Gök, yarıldığı zaman!

2. Yıldızlar, (dökülüp) saçıldığı zaman!

3. Denizler, (birbirine) açıldığı (ve yeryüzü düzlenerek hepsi bir deniz olduğu) zaman!

4. Kabirler, alt üst edildiği (ölüler diriltilip çıkarıldığı) zaman!

5. (O gün) her nefis, neyi (yapıp) öne sürdüğünü ve (neyi yapmayıp) geri bıraktığını bilir!

İnşikâk Suresi

1, 2. Gök yarıldığı ve Rabbi(nin emri)ne kulak verip de (bu itaate) layık kılındığı zaman!

3, 4, 5. Yer uzatıl(ıp dümdüz yapıl)dığı, içindekileri atıp boşaldığı ve Rabbi(nin emri)ne kulak verip de (o da bu itaate) lâyık kılındığı zaman!

6. Ey insan! Şüphesiz ki sen (o gün), Rabbine (kavuşuncaya) kadar çabalamakla didinip durucusun! Nihâyet onunla (o yaptığın amelle) karşılaşacak olansın!

7, 8. O zaman kimin kitabı (amel defteri), sağ eline verilirse, artık kolay bir hesapla hesaba çekilecek!

9. Ve sevinçli olarak ailesine dönecektir!

10, 11, 12. Ama kimin de kitabı (amel defteri) arka tarafından verilirse, artık (ölüp de kurtulmayı temenni ederek) helâki çağıracak ve alevli ateşe girecektir!

Allah’ın ayetleri böyle. Bilim de bundan farklı bir şey söylemiyor.

Bu kâinatın yoktan bu hâle getiren Allah, ahirette bu âlemi nasıl yapacağını beyan buyuruyor.

Bunun aksini iddia edenler, batıl fikirlerle gençlerin âlemini bulandırıyorlar. Onları doğru yoldan saptırmak için şeytanla iş birliği yapıp, bilim adına saçma sapan iddialar ortaya atıyorlar. Bu faaliyetlere beşinci kol faaliyetleri denir.

Böyle iddiaların bilimle bir ilgisi yoktur. Ciddiye alıp üzerinde durmaya değmez.