Kamu kurumunda tanıdıklara iltimas geçilmesi, kolaylık gösterilmesi caiz midir?

Soru Detayı
Bir kamu kurumunda kendi isteği veya amirlerin isteği ile bir başvurunun diğerlerinin önüne geçirilmesi, bir bankada tanıdık vasıtasıyla sırada beklemeden işlemin yaptırılması gibi muameleler caiz midir? Kişiler tanıdıklara insanlara kolaylık gösterebilir mi? Gösteremezse, amirlerin talebi üzerine gösterilmesi günah olur mu?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hayır, bu gibi muameleler caiz değildir. Amir, memuruna iltimasta bulunması için emrederse, mesuliyet amire olur.

Torpil yapmanın iki yanı ve yönü vardır:

1. Hakkı olmadığı hâlde bir şeyi elde etmek. Bu durum, elde edilen şeyin gerçek hak edenine karşı bir zulümdür. Dolayısıyla bir kul hakkıdır.

2. Hakkı olan bir şeyi, ancak araya adam koymak suretiyle elde etmeye çalışmak. Bu durum caizdir. Çünkü, hak ettiğine inandığı bir şeyi normal yolla elde etmek zor olduğu için, kendi hakkını gücü yeten birilerinin eliyle elde etmeye çalışmaktır. Burada kul hakkı diye bir şey yoktur.