"Ümmetime cehennemin sıcaklığı, hamam sıcağı gibi olacaktır." hadisi sahih midir? İmam-ı Rabbani Hazretleri küfür pisliği olmayan müminlerin, günahkâr olsa da cehenneme hiç girmeyeceğini söylemiş midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Taberanî de (el-Evsat’ta, 6/354) aynı hadisi rivayet etmiştir. Hafız Heysemî, “senedinde yer alan bir ravinin çok zayıf olduğunu” söylemek suretiyle, bu hadis rivayetinin zayıf olduğunu belirtmiştir(bk Mecmuu'z-Zevaid, 10/360).

İmam-ı Rabbani Hazretleri, "küfre bulaşmayan günahkârların cehenneme hiç girmeyeceğini" ifade etmemiştir. Ancak "küfre girmediği hâlde, terazide günahları ağır gelen kimseleri de Rabbimiz dilerse affedeceğini" belirtmiştir(bk. Mektubat-ı Rabbani, 266. Mektup)

Ehl-i sünnetin cumhuruna göre, bu ümmetin mü'minlerinden de cehenneme gidenler olur. Kâfir olanların mutlaka cehenneme girip orada ebedî kalacakları, mü'minlerin de cehennemde günahlarından temizlendikten sonra cennete gideceği, cehennemde ebedi kalacak olanlar ise sadece kâfirler olacağı belirtilmiştir...