"Kimi sevab için Kâbe'ye varır. / Kâbe kapınızda görmez misiniz?" dizelerini nasıl değerlendirirsiniz?

Soru Detayı
- Hac İslam'ın şartlarındandır. O hâlde "Kâbe kapınızda" diyen bir insanın amacı ne olabilir?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu gibi şiirlerde ifade edilen hususların birçoğu sübjektif olduğu için, şairlerin kendi iç alemlerinde tasavvur ettikleri düşüncelerle alakalıdır. Bunların genel olarak insanlar için bir ölçü olduğu düşünülemez.

Bu cümleden olarak, “Kâbe kapınızda” sözüyle şairin kendisi her zaman Kâbe’yi görebilecek bir velayet mertebesine sahip olduğunu ima etmiş olabilir.

“Kâbe kapınızda” sözüyle, insanın günde beş vakit namaz kılarken Kâbe’ye dönmek suretiyle onu kapısına, evine, mescidine, seccadesine getirmiş olduğuna işaret edilmiş olabilir.

Kâbe’nin değeri Allah’ın vahdaniyetinin simgesi olmasındandır. Hacca gidenler, bu simgeyi ziyaret ederek haccı olurlar. Şair, “Kâbe kapınızda” sözüyle, Kâbe’nin simgesi olduğu Rabbimizin her an ilim ve kudretiyle yanımızda hazır ve nazır olduğuna dikkat çekerek, bu iman şuuruyla insanların her zaman bir nevi huzurda olabileceğine işaret etmiş olabilir...