Peygamber Efendimiz'in evli olmadığı hanımlara davranışları nasıldı?

Soru Detayı
- Onlara göz ucuyla dahi bakmadığı, onlarla konuştuğunda sıkıntıdan ter içinde kaldığı doğru mudur?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Sahih kaynaklarda, sorudaki bilgilere rastlayamadık.

- Hz. Aişe, Peygamberimizin ahlakını anlatırken,

“Onun ahlakı Kur’an idi.” (Müslim, Müsafirin 139)

demiştir. Yani o yaşayan, konuşan bir Kur’an idi. O hâlde, Kur’an’da yabancı kadınlara karşı erkeklerin durumunu belirten ayetlerde ne varsa, Hz. Peygamber (asm)'in davranışı da öyle idi.

Dolayısıyla Efendimiz (asm)'in hayatında,

“İnanan erkeklere söyle: Bazı bakışlarını kıssınlar, ırzlarını korusunlar. Bu, onlar için daha temizdir. Şüphesiz Allah, onların her yaptıklarından haberdardır.”(Nur, 24/30)

mealindeki ayetin hükmü hâkimdi.

- Kadınların, el ve yüzleri hariç diğer uzuvlarının açık olmaması gerekir. Alimler, zaruret olduğu zaman kötü duygular beslemeden kadınların eline ve yüzüne bakılabileceğini söylüyor.

- Bu konuda Hz. Aişe’nin şu ifadeleri de bir ipucu vermektedir: Ebu Bekir’in kızı Esma (Hz. Peygamberin baldızı) ince bir elbiseyle Resulullah (asm)’ın yanına geldi. Kendisi hemen yüzünü çevirdi ve

“Ey Esma! Bir kadın erginlik çağına girdiğinde, şurası ve şurası (elllerine ve yüzüne işaret ederek) hariç, bedeninin hiçbir tarafının görülmesi uygun olmaz.”(Ebu Davud, Libas, 34) buyurdu.