"Unutmayın, yaktığınız can kadar canınız yanacak ve üzdüğünüz kadar üzüleceksiniz." anlamında bir hadis var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hadis kaynaklarında sorudaki ifadeye rastlayamadık. Ancak bu manayı çağrıştıran şöyle bir hadis rivayeti söz konusudur:

“İyilik çürümez, kayb olmaz, günahlar unutulmaz, Deyyan (hâkim olan Allah) ölmez, -o halde- dilediğin şeyi yap; nasıl yaşarsan onun karşılığını görürsün.” (Kenzu’l-ummal, H. No:43672)

Bu hadisteki son cümle olan “Nasıl yaşarsan onun karşılığını görürüsün.” ifadesinden anlaşılıyor ki, iyilik yapan, karşılığında iyilik görür, kötülük yapan karşılığında kötülük görür.

Adalet ölçüsüne göre,  her iş -iyilik olsun, kötülük olsun-, aynıyle karşılık bulur. Demek ki, “yaktığınız can kadar canınız yanar, üzdüğünüz kadar üzüleceksiniz.” Ve “Sevdirdiğiniz can kadar canınız sevinecek, ferahlattığınız kadar ferahlayacaksınız” denilebilir.

“Kötülük yapanlara gelince, kötülüğün cezası misli iledir...” (Yunus, 10/27)

mealindeki ayette de bu gerçeğe işaret edilmiştir.