Kocası borçlu olan kadının altınlarına zekât düşer mi? Kadın, fakir olan kocasına zekât verebilir mi?

Soru Detayı
Ben üç yıllık evliyim, altınlarım var, ama maddi yönden baya sıkıntıdayız ve borçlarımız var akrabalara. Bize zekât düşer mi?. Yani altınımız var, ama maddi durum iyi değil, altınları da bozdurmak istemiyoruz, evlilik hatırası diye!..
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Zekât konusunda İslam ferdi olarak değerlendirmektedir. Yani, malı olan kadının kocasının borcu varsa, kadının zekât vermesine engel olmaz. Bu bakımdan eğer bu borç kocanıza ait ise sizin zekât vermenize mani değildir; altınlarınızın zekatını vermeniz gerekir.

Borç size ait ise, altınlardan borç miktarını düşerek geri kalanın kırkta birini zekât olarak verirsiniz.

Kişi kendi karısına zekât veremez. Çünkü örf ve âdet bakımından karı koca menfaatte ortak sayılırlar.

İmam Ebu Hanife'ye göre kadın da kocasına zekât veremez. İmameyne göre vermesi caizdir.

(Celal YILDIRIM, İslam Fıkhı)