Adak borcu olan önce adağını mı vermeli, yoksa kurban mı kesmeli?

Soru Detayı
Adak borcu olan birisi var. Kurban bayramı da yaklaşıyor malumunuz. Ancak bu kişi şu anda sadece bir kurban kesebilecek maddi güce sahip. Dolayısıyla bu parayla adak kurbanını keserse, Kurban Bayramı'nda kurban kesemiyor. Ancak adağını bekletip, bu parayla kurban keserse, adağını bayramdan iki ay sonra yerine getirilebiliyor. Bu durumda öncelik adakta mı, kurbanda mı?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kurban kesmesi kendisine vacip olan bir kişinin, önce kurban kesmesi ve daha sonra adak kurbanını kesmesi gerekir. Çünkü kurban kesmenin belirli günleri vardır, fakat adak her zaman kesilebilir.

Ancak kendisine kurban kesmek vacip değilse, öncelikle adak kurbanını kesmesi gerekir.