Rabbin seni hoşnut kılacak, ne demektir?

Soru Detayı

- Duha suresinde geçen şu ayetin anlamı nedir?
- Ve ZAMANI geldiğinde "RABB'in sana gönlündekini verecek ve SENİ hoşnut kılacak.. ayetinde bize anlatılmak istenen nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Rabbin ileride sana öylesine (nimetler) verecek ki, sen hoşnut olacaksın.” (Duha, 93/5)

mealindeki ayette vadedilen ilahi ikramlar iki şekilde yorumlanmıştır:

Birincisi: Allah ileride, yani dünyada dinine üstünlük vererek sana öyle zaferler, fütuhatlar ihsan edecek ki, gönülden hoşnut olacaksın.

İkincisi: Allah ileride, yani ahirette sana öyle makamlar, mertebeler ve nimetler ikram edecek ki, bütün benliğinle hoşnut olacaksın. (bk. Maverdi, Razi, ilgili yer)

Hz. Peygamber (asm)'in ahirette razı olması, ümmetinin günahlarının bağışlanması, kendisine büyük şefaat yetkisinin verilmesini kapsar. (bk.Taberi, Razi, ilgili yer)

Aslında, bu ayetten önce “ahiretten” söz edilmesi, Hz. Peygamberi (asm) hoşnut eden asıl ikramların ahiretle ilgili olduğunu gösterir.

Bu ayette yer alan “ileride” mealindeki ifadenin mutlak bırakılması, bunun ahiretle birlikte dünyadaki ilahi yardımlar ve zaferleri de içine aldığını göstermektedir. Bu sebeple, ayetin manasını her iki dünyaya göre yorumlamak Kur’an ifadelerinin geniş kapsamına daha uygundur.