Receb ayında otuz rekât namaz kılmakla ilgili rivayet sahih midir?

Soru Detayı
Receb ayında 30 rekât namaz kılınıyormuş.10 rekât ilk 10 günde, 10 rekât ikinci 10 günde ve 10 rekât üçüncu 10 günde... Bu hangi namaz oluyor ve nasıl kılınır?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu anlamda bir hadisi Şeyh Abdulkadi Geylani Hazretleri “Gunyetü’t- Talibin” (I/492, 493, Saadet Yay.) adlı eserinde kendi senediyle şöyle rivayet etmiştir:

"Recep ayı içinde otuz rekât namaz kılınır. Bu otuz rekâtın on rekâtı Recep ayının ilk on günü içinde kılınır. İkinci on rekâtı da ikinci on günü içinde kılınır. Üçüncü on rekâtı da üçüncü on günü içinde kılınır. Her rekâtta Fatiha okunduktan sonra üç kere İhlas sûresi okunur, İhlası okuduktan sonra da üç kere de Kâfirun sûresi okunur. Bütün rekâtlar bu şekilde okunarak tamamlanır. Bu namazın kılınma zamanı nafile namazların kılınacağı vakitlerdir. Belli bir vakti yoktur."

Buhari’nin şarihlerinden İbn Receb el-Hanbelî, “Recep ayında hususi namazlardan bahseden rivayetlerden hiçbiri doğru/sahih değildir.” demiştir. (İbn Receb, Letaifu’l-Maarif, s.140)

Bu nedenle, bu ve benzeri bilgileri birer tavsiye olarak görmek gerekir. Öncelikle farz, vacip, sünnet ve nafile namazları kılmak, eğer kazaya kalan namazlar varsa onları mutlaka kaza etmek gerekir.

Bilgi için tıklayınız:

- Recep ayında kılınacak namazlarla ilgili elli kadar hadis, kitaplarda ve internet ortamında geziyor. Bu rivayetlerin sıhhat derecesi nedir?..