Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm gölge ile güneş arasında oturmayı nehyetti hadisini açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Büreyde İbnu'l-Husayb radıyallahu anh anlatıyor:

"Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm gölge ile güneş arasında oturmayı nehyetti."

AÇIKLAMA:

Yarı gölge-yarı güneşte oturmayı yasaklayan başka rivayetler de mevcuttur. Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm birinde gerekçe de kaydeder: "Öyle yer, şeytanın oturduğu yerdir." Resûlullah Aleyhissalâtu vesselâm'ın tebliğinde başvurduğu mühim metodlardan biri, birçok mahzuru bulunan veya mahzurları zamanla anlaşılacak olan pek çok meseleyi şeytana nisbet ederek yasaklamaktır.

Bu hadiste yarı gölge yarı güneşte durmak yasaklanmaktadır. Şârihler hadisteki müphemliğe dayanarak ya tam gölge veya tam güneşe geçmeyi emrettiğini belirtirler. Şu halde yasak, bu hadise göre, gölgede veya güneşte durmakla ilgili değil, yarı gölge yarı güneşte durmakla ilgilidir. Yarı gölge yarı güneşte durmak, sırf güneşte durmaktan daha şiddetli bir yasaktır.

Yarı gölgede oturmak sağlık açısından da zararlı olduğu için böyle bir ikazda bulunmuştur.

(Prof. Dr. İbrahim Canan, Kütüb-i Sitte)