Saçı açık olan kadın, neden cehenneme gider?

Soru Detayı

- Bir saç açık diye Allah kadını neden cehennemde yakıyor, merhametine nasıl sığıyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Erkek ve kadın için tesettür farz, kapanacak yerleri namahremlere açmak haram olunca buna riayet etmeyen mümin (inandığı hâlde yapmayan kişi) günah işlemiş, cehennemde ceza görmeyi hak etmiş olur; dünya hayatında da üstün / amirin emirlerini çiğneyen kimselere ceza verilir. Cezanın ağır veya hafif olması suçun ağır veya hafif olmasına bağlıdır.

Kuralın ve hükmün böyle olduğunu biliyor, inanıyor ve makul da buluyoruz.

Öte yandan haram işleyen her müminin cehennemde yanacağı şeklinde bir hüküm de yok; cezanın önünde bağışlanmayı sağlayan nice durumlar var.

Örtünmeye riayet etmemek bir günah, buna karşı saymakla bitmez ibadetler ve iyilikler var; bunları yapan mümin, pekâlâ yanmaktan kurtulabilir. (bk. Hûd, 11/114; Furkan, 25/70)