Sahurdan sonra uyumak sünnet mi?

Soru Detayı

- Peygamberimiz sahur yaptıktan sonra uyur muydu?
- Eğer uyuduysa ne kadar uyurdu? Biraz açar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Enes’in bildirdiğine göre, bir gece Peygamber (asm) Efendimizle Zeyd b. Sabit  birlikte sahur yapmışlar. Efendimiz (asm) sahurdan sonra namaz kılmaya gitmiştir. Hz. Enes’e göre, “sahur ile namaz” arası” orta uzunlukta olan 50 ayet okunacak kadar bir süre vardı. (bk. İbn Hacer,Fethu’l-Bari, 2/55, 4/138; Umdetu’l-Kari,5/73).

Buna göre, Efendimizin (asm) sahurdan sonra uyuduğunu söyleyemeyiz. Zira 50 ayetin okunacağı miktar kadar bir süreçte uyumak oldukça imkân dışı gibidir.

İbn Kayyım’ın bildirdiğine göre, Hz. Peygamber (asm) genel olarak çok faydalı ve dengeli bir uyku uyurdu. Nitekim o her zaman gecenin ilk kısmında uyurdu, ikinci kısmının başında da uyanırdı. Kalkar, misvak kullanır, abdest alır, Allah’ın kendisine farz kıldığı kadar namaz kılardı. Böylece bedenin, organların ve diğer kuvvelerin uyku ve istirahatten yeteri kadar paylarını alırlardı... (Zadu’l-Maad, 4/219-221)

Beyhaki’nin rivayetine göre, Hz. Ömer şöyle demiştir:

“Yemek yediğiniz zaman onu Allah’ın zikriyle eritiniz. Çünkü yemekten hemen sonra yatılır / uyunursa, bu kalbi katılaştırır.” (bk. Beyhaki, Şuabu’l-İman, 8/168)

Buna göre, sahurdan sonra uyumanın sünnet olmadığı aksine, uyumamanın sünnete daha uygun olduğu, ancak uyumanın da günah olmadığı söylenebilir.