Şişenin ağzından su içmek günah mı?

Soru Detayı

- Şişenin ağzından su içmek caiz mi?
- Çünkü böyle bit rivayet gördüm:
“Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem su tulumu yahut kırbanın ağzından su içmeyi yasakladı.”

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, Hz. Peygamber (asm) Efendimiz, “su tulumu yahut kırbanın ağzından su içmeyi yasaklamıştır.” (bk. Buhârî, Eşribe 24; Müslim, Müsakat 136)

Şişelerden su içmek de böyledir.

Ancak buradaki yasak -âlimlerin ittifakıyla- harama yakın olan bir mekruh değil tenzihen mekruhu ifade etmektedir. (bk. İbn Hacer, Fethu’l-Bari,10/91) Buna göre, şişeden su içmek günah değildir.

Bunun hikmetlerinden bazıları şunlardır:

- Şişenin veya ilgili kabın içi görülmediği için böceklerin, haşerelerin içinde bulunması muhtemeldir.

- Suyun tamamını görmediği için kişinin ihtiyacından fazla su içip israf edebilir.

- İçenin ağzından çıkan tükürüğün kabın ağzına bulaşmakla başka içenlere zarar verebilir.

Şayet bir şişe kişinin kendisine özel ise bunda bir kerahet kalmaz ve sakıncası olmaz. (bk. İbn Hacer, a.g.y)