Sünnet-i fariza nedir?

Soru Detayı

"Sünnet-i Fariza: Bu kısma giren sünnetin mutlaka kabul edilmesi ve gereğinin yapılması gerekir ve terk edilmesi inkarla eş değerdir." Bu ne demek?
- Bu tarz sünnetleri terk eden kafir mi olur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İmam Mekhûl’den şu ikili taksim nakledilmiştir:

a)  Sünnet-i Fariza: Bu kısım için “alınması gerekli olup, terki küfrü gerektirir” açıklaması yapılmıştır...

b) Sünnet-i Fazîle: Bu kısımda olan sünneti almak bir fazilet terki ise harec (sakınca) doğurur.

Bu rivayet ve açıklamadan anlaşılan şudur ki, İmam Mekhul, dinin akaid ve amel olarak açıklanması (tebliği) ile ilgili olan Hz. Peygamber (asm) davranışlarını “sünnet-i fariza” olarak isimlendiriyor ve bunları terk edenin kâfir olacağını söylüyor.

Ehl-i sünnetin cumhuruna göre, amel imanın bir parçası değildir ve iman ettiği halde dini emir ve yasaklara riayet etmeyen kimse günahkar olur, ama kafir olmaz.