Beni övmek ibadettir... hadisi ne demek?

Soru Detayı

- Bu rivayetin sahihlik derecesini ve anlamını açıklar mısınız?
- Bu olayın doğruluğunu, doğru ise ne denmek istediğini açıklar mısınız?
- Bu rivayet hakkında açıklama yapar mısınız?
- İmam-ı Gazâlî hazretleri buyuruyor ki: Resulullah'ın geldiği bir evde, küçük zenci kızlar [cariyeler] tef çalıp şarkı söylüyorlardı. Şarkıyı bırakıp, Resulullah'ı övmeye başladılar. Resulullah, (Onu bırakın, oyun arasında beni övmeyin! Beni övmek [mevlid, ilahi okumak] ibadettir. Eğlence, oyun arasında ibadet caiz değildir) buyurdu. (İhya)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu kıssanın doğrusu şöyledir:

Hz. Peygamber (asm)’in hanımlarından biri anlatıyor:

“Bir gün sabahleyin Resulullah (asm) benim yanıma geldi ve yatağımda oturdu. Önümüzde bazı cariyeler def çalıp Bedir’de öldürülen babaları için ağıt yakıyorlardı. Nihayet onlardan birisi  ‘Aramızda bir peygamber var ki yarın ne olacağını biliyor.’ şeklinde bir şey okuyunca, Hz. Peygamber (asm): ‘Bunu bırak; daha önce söylediklerine devam et!’ diye buyurdu.” (Buhari, Tevhid 4; Gazali, İhya, 2/42)

Görüldüğü gibi, soruda özellikle söz konusu edilen hususlar hadiste yoktur.

Bununla beraber, Hz. Peygamber (asm)’i övmek elbette ibadettir. Çünkü, onu övmek Allah hesabınadır. O, Allah’ın resulü olduğu için övülür.

Ayrıca Kur'an’da Allah da onu övüyor. Allah’ın övdüğünü övmekten daha güzel ne olabilir ki!..

Allah için olan her şey ibadettir.