Tanrı ispat edilemez mi?

Soru Detayı

"Felsefe Yaratıcının ne varlığını ne de yokluğunu ispatlayamaz" iddiası doğru mu?
- Okuduğum üniversitede felsefe hocası şöyle bir ifade kullandı: "Felsefe Tanrıyı algılayabilecek kadar daha gelişmedi, O yüzden felsefe ile tanrının ne var olduğunu ne de olmadığını ispatlamak mümkün değildir"
- Şimdi bizim elimizde sağlam bir "Sanat-Sanatkar" delili var. Ve ben şahsen bugüne kadar bu iddiayı çürütebilen bir tez veya bir şahıs duymadım.
- Peki Ateizmi bu kadar kolay çürütebilen bir fikir (tabii ki gören gözler için) karşısında, asırlar geçmesine rağmen neden felsefenin tanrının olup-olmadığını kanıtlayamayacağı söyleniyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah’ın varlığı ve birliği elbette ispat edilebilir ve bunun delilleri sayılamayacak kadar çoktur.

Ancak, soruda ifade edilen şey somut, elle tutulur, gözle görülür bir varlık şeklinde, Tanrı "ispat ve kanıtın" konusu olamaz anlamındadır. Buna göre, bir şeyi ispat etmek demek onu algısal hâle getirmek demektir; yani masanın büyüklüğünün 4X2/10 olduğunu ölçerek tespit edebilirsiniz. İşte bu anlamda Tanrı ispat edilemez; çünkü kuşatılamaz.

İstidlal yolu ile Tanrı'nın varlığına gidilebilir ve filozofların çoğu zaten gitmiştir:

Ontolojik, kozmolojik delil, neden-sonuç ilkesi, gaye ve amal delili bütün bunlar Tanrı'nın varlığının delilleridir fakat somut anlamda ispatları değildir.