Teknolojik cihazlardan kadınlara bakmak haram mıdır?

Soru Detayı

- Bazı yerlerde İbn Hacer Heytemi ve Şirvani gibi alimlerin şöyle dediğini gördüm:
"Gazete ve dergilerdeki müstehcen resimler ile televizyondaki açık görüntüler gerçek değil resim ve hayal olduğu için, onlara bakmak hakiki kadının vücuduna bakmak gibi haram sayılmaz. Ancak şehvet ile bakan kimse için haram olur."
- Ama sizin bir cevabınızda bu konu ile alakalı demişsiniz ki: "Şehvetsiz seyretmek kişiyi aldatan bir ifadedir; normal insanlarda bu mümkün değildir." ifadelerini kullanmışsınız.
- Eğer bu yollardan izlenen görüntülere şehvetsiz bakmak imkansız ise neden İbn Hacer Heytemi ve Şirvani gibi alimler bu fetvaları vermiş?
- Alimlerin dediği ile sizin dediğiniz zıt düşüyorlar mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bazı alimler bir konuda görüş bildirdikleri, ictihad ettikleri, yorum yaptıkları zaman diğer alimlerin onlara uyma mecburiyeti yoktur.

Canlı vücuda bakmakla resmine, cihazlardaki görüntüsüne bakmak, mesela mahremiyete sebep olmak bakımından farklı olabilir, ancak bu hüküm, bakmanın caiz olduğunu göstermez. Bakıldığı zaman da normal insanın bundan etkilenmemesi mümkün değildir. Etkilenme insanı günaha sokabilir, sokma tehlikesi vardır.

Televizyondan haber dinlemek, tartışma izlemek vb. durumlarda avret olan (kapatılması gereken) yerleri açık bulunan kimseleri görmeyi sıfırlamak mümkün olmuyor; bu durumda yapılacak şey bakmayı ondan başka yere çevirmektir, ona bakmaya devam etmemektir.