Televizyon yarışmasına katılmak, kumar olmaz mı?

Soru Detayı

- Televizyon yarışmasına katılmak “Kim milyoner olmak ister?” yarışmasına katılmak doğru mu ya da caiz mi diye bir soru okudum, cevap olarak da kazanılan bedel kurumun hediyesi olduğu için ve bilgi yarışması olduğu için alınan para helaldir katılmak caizdir yazmışsınız.
- Fakat başka bir sitede özellikle bu yarışmadan alınan paranın haram ve katılmanın da bundan dolayı caiz olmadığını yazmışlar, gerekçeleri ise şu:
 - Yarışmayı adım adım ele alacak olursak. Birinci soruyu cevaplayan kişiye 500₺ kazandınız deniyor. Kazandınız demek, bu parayı hak ettiniz demektir. Doğru cevaplayan kişiye: “dilerseniz paranızı alıp çekilme hakkına sahipsiniz, dilerseniz devam edip daha fazla kazanabilirsiniz” denilmektedir. Bu durum aslında kumardır, çünkü 500₺ kazanmış olan birisi devam edebilmek için kazanmış olduğu miktarı ortaya koymak zorundadır. Devam edip yanlış cevap verdiğin de ise, ortaya koyduğu parasını da kaybetmektedir, işte bu kumarın ta kendisidir. Bu durumdan dolayı bu yarışmaya katılmak caiz değil ve kazanılan para helal değildir.
- Size orada okuduğum cevabı aynen aktardım. Şimdi doğrusu nedir acaba?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu bir yarışmadır. Verilen para da hibedir (bağıştır, hediyedir). Yarışmayı düzenleyen, nihai olarak vereceği hediyenin şartlarını ve usulünü belirlemiştir, yarışmaya girenlere de beyan etmiştir. Buraya kadar işlemde bir sakınca yoktur.

Yarışmaya devam etmek isteyenden -kazanamadığı takdirde- çekilseydi, verecek olduğu parayı geri alması “hibeden rücudur”, bağıştan vazgeçmektir; bu da caizdir. Ayrıca, “hibe, teslim almadıkça verilen kişinin mülkü olmaz.”