TikTok’tan kazanılan para helal mi?

Soru Detayı

- İnsanlar canlı yayın açan kişilere para gönderiyor. Canlı yayında kişinin videolar çekerek belirli bir takipçi oranına ulaşması gerekiyor.
- TikTok’tan reklam veya başka nedenlerle para kazanmak helal mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

1. Bir kazancın helal olması için, alışverişe konu olan mal veya hizmetin dinen meşru olması; yapılan işlemlerin İslam’ın ticari ve ahlaki prensiplerine uygun olması gerekir.

2. Herhangi bir video paylaşım sitesi / uygulaması üzerinden yayınlanan videolarda, dinen yasaklanan bir unsur olmaması, videoların resmi kurallara ve usulüne uygun olarak yapılması ve reklam içeriklerinin de dinen caiz ve meşru olması gerekir. Aksi takdirde bu siteler / uygulamalar üzerinden video paylaşmak ve buradan kazanç elde etmek caiz olmaz.