Üvey anne ile evlenme yasağının hikmeti nedir?

Soru Detayı

- Kuran'a göre, İslam'ın istisnai kurallarından biri olan üvey anne ile evlenme yasağı emredilmiştir. Aynı şey, üvey kızla evlenmenin şartları için de geçerlidir.
1) Bunun sebebi ve hikmeti nedir?
2) Niçin diğer evlilik şartları gibi olmadı, Meselâ: Bir kardeşin, ölmüş kardeşinin karısıyla iddetten sonra evlenmesi.
3) Daha iyi anlamak için Bilimin (ister sosyal bilimler ister psikoloji olsun) tanımlayabileceği bir akıl ve hikmet olmalı? Bunun için birkaç kısa puan verebilir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Üvey anne ile veya üvey kız ile evlenmek serbest olsa İslâmî aile düzeni bozulur. Kişiler arasında İslam’ın var olmasının istediği duygu ve düşünce değişir ve bu değişim güzel, hayırlı, iyi… olmaz.