Yahudi fitnelerine karşı nasıl tedbir almalıyız?

Soru Detayı

- Eskiden Osmanlı padişahları zamanında Yahudiler fitneler çıkarıyorlardı. Padişahlar hangi ilimleri biliyordu ki fitnelere karşı gelebiliyorlardı.
- Bu konu hakkında biraz yardımcı olursanız sevinirim. Bunun ile ilgili bir kitap veya bir yazı varsa bana önerebilir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yahudilerin fitnelerine karşı yapılması gereken tedbirlerle ilgili bir kaynağı bilemiyoruz.

İslam’da “en-necatu fi’s-sıdk” (Kurtuluş doğruluktadır.) prensibine göre, fitnelere karşı fitne oyunlarını kullanmak doğru değildir.

Önemli olan Yahudilerin kullandıkları fitne unsurlarını yakından bilip o tuzaklara düşmemeye gayret göstermektir.

Yahudiler, tarih içerisinde -bazı ayetlerin ifadelerinden de anlaşıldığı üzere-, dünya malı, zenginlik hırsı, makam hırsı, enaniyet gibi insanların zayıf damarlarını tutup onlarla fitneler çıkarabilmişlerdir.

Keza, İslam kardeşliğini bozmak için, Müslümanları -değişik dini, sosyal ve ırki mülahazaları kaşımak gibi- farklı yönlerden tefrikaya düşürmekle fitne çıkarabilmişlerdir.

Bunlara karşı, İslam dininin emir ve yasaklarına karşı samimi bir inanç, samimi amel, samimi bağlılık gibi hakikatlere yapışmak gerekir.

“Hakkın hatırı âlidir hiçbir hatıra feda edilmez.” düsturunu esas alan bir iman şuuruna karşı, fitne rüzgarlarının fazla bir tahribatı olmaz.

“Mümin iki defa aynı inden ısırılmaz.” şeklindeki Nebevi uyarıyı esas alan bir mümin, “Allah’ın nuruyla gören ferasetiyle” hakkı batıldan, doğruyu yanlıştan ayıracaktır.

Padişahların elinde özel bir bilginin olduğunu düşünmüyoruz. Bu konuda tuzağa düşmeyenler, imanlarının gücünden aldıkları ferasetle bu işi başardıklarını düşünmek daha isabetlidir.

Risale-i Nur’da bildirildiği üzere, bu asırda, bu ahir zaman fitnelerinde en büyük fitne unsuru Yahudilerdir. Deccalın en büyük kuvveti onlardır. Parayı çeviren, kadını, medyayı, mason ve zındıka şebekelerini kullanan onlardır.

Şunu söyleyebiliriz ki, her asırda ve bu asırda da

- Allah’ın rızasını esas alan,
- Hakkın hatırını üstün tutan,
- Ahiret hayatını dünya hayatına tercih eden,
- Aklını iman ilmiyle,
- Kalbini din ve din kardeşliği sevgisiyle,
- Vicdanını samimi, kulluk şuuruyla donatan

kimseler Yahudilerin tuzaklarına düşmezler.