Yanımızda birisi ile alay ediliyorsa ne yapmalıyız?

Soru Detayı
Yanımızda birisi bir başkasıyla alay ederse, kızdırmak için onun hoşlanmayacağı sözler söylerse, biz bu durumda ne yapmalıyız? Aynı gıybetteki gibi alay eden kişiyi susturmak, gücümüz yetmiyorsa da oradan ayrılmak mı gerekir?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir kişinin gerek arkasından ve gerekse yüzüne karşı alay etmek caiz değildir. Âyet-i Kerime'de şöyle buyurulur:

"Arkadan çekiştirmeyi, yüze karşı eğlenmeyi, alay etmeyi ve ayıplamayı âdet edinen bir kişinin vay haline. Malı biriktirip saydıkça sayan odur. Ve o malın kendisine ebedi hayat verdigini sanandır o. Hayır! İş onun sandığı gibi değil. Andolsun cehenneme atılacaktır o..." (Humeze, 104/1-4)

Elimizden geliyorsa alay eden kişiyi susturmak gerekir. Buna gücümüz yetmiyorsa, memnuniyetsizliğimizi ifade ederek oradan ayrılmalıyız.