Yatmadan önce herkese hakkı helal etmek sünnet mi?

Soru Detayı

- Peygamberimiz (sav) herkese hakkını helal eder miydi?
- Bir yerde Peygamberimizin (sav) uyumadan önce herkese hakkını helal ettiğini okumuştum, bu doğru mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hadis kaynaklarında öyle bir bilgiye rastlayamadık.

Ancak namaz kılan her mümin, namazın son oturuşunda okuduğu dua ile bütün miminler için bağışlanma dilemiş olduğundan, bir bakıma onlara haklarını helal etmiş gibi de oluyor.

Namazların son oturuşunda okuduğumuz dua şöyledir:

رَبَّنَا اغْفِرْ لِي وَلِوَالِدَيَّ وَلِلْمُؤْمِنِينَ يَوْمَ يَقُومُ الْحِسَابُ

Rabbena’ğfir lî ve li vâlideyye ve lil mu’minîne yevme yekûmu’l-hisâb

“Rabbimiz! Hesap görüleceği gün beni, anamı, babamı ve bütün müminleri bağışla.”

Böylece, namaz kılan her mümin sadece yatmadan önce kıldığı yatsı namazı ile değil kıldığı bütün namazlarda bu duayı okur ve böyle bir fazilete ve şerefe nail olur.

Kuran’da geçen bu duayı, Peygamber Efendimiz (asm) gerek ayet gerekse dua olarak birçok defa okuduğuna göre, biz de her okuduğumuzda diğer faziletlerinin ve sevaplarının yanında aynı zamanda sünnet sevabı almaktayız.

Ayrıca, Haşr Suresinin 10. ayetinde şöyle buyurulmaktadır:

"Onlardan sonra gelenler, 'Rabbimiz! Bizi ve bizden önce inanmış olan kardeşlerimizi bağışla; kalbimizde müminlere karşı kin bırakma; Rabbimiz! Şüphesiz sen şefkatlisin, merhametlisin.' derler."

Demek ki, Allah Teala, müminlerle sadece helalleşmeyi ve onları affetmeyi değil, aynı zamanda onlar için dua etmemizi ve kalbimizde hiç bir mümin için hiçbir kin tutmamayı da öğütlemektedir.