Annem için vekâleten hac gerekir mi?

Soru Detayı

- Annem 86 yaşında. Babamın emekli maaşı ile geçimini sağlıyor Umre yaptı. Fakat hacca gidemedi.
- Şimdi ise adına kayıtlı bir tarla satışından dolayı bir milyon liranın üzerinde bir paraya sahip oldu idrarını tutamıyor ve çok zor hareket ediyor.
- Parayı iki kardeşiz bize paylaştırmak istiyor. Bu satıştan gelen paradan dolayı Anneme hac mükellefiyeti doğar mı?
- Yaşı ve hastalıklarından dolayı hac görevini yapabilecek durumda olmadığından vekaletle hac yaptırmak gerekir mi?
- Hac işlemleri kura ile olduğundan nasıl bir yol izlemeliyiz?
- Ayrıca hac mükellefiyeti doğarsa ayırdığımız paraya nisabı aşarsa her yıl için zekat tahakkuk eder mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Annenize hac farz oluyor, ancak kendisinin bizzat yapmasının ve eda etmesinin önünde engel var; bu durumda bedel (uygun biri), onun adına gönderilir.

Bu ibadet için ayrılan paraya zekât gerekmez.