Huysuz ve ağlayan çocuklar için hangi dua ve sureler okunabilir?

Soru Detayı

- Çocuğum bazen çok huysuzlanıyor ve sebepsiz yere ağlıyor onu rahatlatacak sure ve dua var mı?
- İnternetten bir sürü yorum ve öneri var fakat güvenemiyorum sizin önerileriniz nelerdir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Huysuz ve ağlayan çocuklar, öncelikle uzman bir hekime muayene ettirilmeli, vereceği tedavi yerine getirilmelidir.

Dua konusuna gelince sadece huysuzlandığı veya ağladığı zamanlarda değil, her zaman dua edilebilir ve edilmelidir.

Ayrıca dua bir ibadettir ve ibadet niyetiyle yapılmalıdır.

Hz. Enes’in bildirdiğine göre Hz. Peygamber (asm) Efendimiz, huysuz ve yaramaz çocuğun kulağına Al-i İmran suresinin 83. ayetini okumayı tavsiye etmiştir. (İbn Ebi Hatim, 2/696, no: 3773)

أَفَغَيْرَ دِينِ اللّهِ يَبْغُونَ وَلَهُ أَسْلَمَ مَن فِي السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضِ طَوْعًا وَكَرْهًا وَإِلَيْهِ يُرْجَعُونَ

Efe gayre dinillâhi yebğûne ve lehû esleme men fis semâvâti vel ardı tav’an ve kerhen ve ileyhi yurceûn.

Allah’ın dininden başka bir din mi arıyorlar. Oysa yerde ve gökte bulunanların tamamı isteyerek veya istemeyerek, ona teslim olmuşlardır. Ve hepsi ona döndürüleceklerdir. (Al-i İmran, 3/83)

Ayrıca, Hz. Peygamber (asm) torunları Hasan ve Hüseyin için,

أَعُوذُ بِكَلِمَاتِ اللَّهِ التَّامَّةِ مِنْ كُلِّ شَيْطَانٍ وَهَامَّةٍ وَمِنْ كُلِّ عَيْنٍ لامَّةٍ

"Eûzü bi-kelimâtillâhi't-tâmmeti min külli şeytânin ve hâmmetin ve min külli aynin lâmmetin."

"Her nevi' şeytandan, her haşereden, dokunan her kötü gözden Allah'ın tam olan (şifa verici) kelimelerine sığınırım." şeklinde dua etmiş, Hz. İbrahim’in de oğlu İsmail ve İshak’ı bu sözlerle Allah’ın korumasına havale ettiğini bildirmiştir. (Müsned, 1/236, 270; Buhari, Enbiya, 10)

"Ya Mukit" ismi 7 kere bir suya okunarak o su çocuğa içirilebilir.

Şehadet parmağı çocuğun eli üzerine koyularak “Ya Şehid" ismi okunabilir.

Özetle, bu dualar Abdest alınıp, tövbe istiğfar edildikten sonra euzübesmele çekilip ibadet niyetiyle okunabilir.