Hz. İbrahim’in oğulları, Hz. Muhammed'in torunları için okuduğu dua nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Peygamber (asm), kendi torunları Hasan ve Hüseyin için yaptığı bir duayı daha önce Hz. İbrahim’in de oğulları İsmail ve İshak için yaptığını ifade etmiştir.

İlgili hadis şöyledir:

Hz. Peygamber (asm) Hasan ile Hüseyin'e şu duayı okur ve:

"(Büyük) babanız İbrahim de bu duayı oğulları İsmail ile İshak'a okuyup bununla onları Allah'a sığındırırdı." buyurdu:

أَعُوذُ بِكَلِمَاتِ اللَّهِ التَّامَّةِ مِنْ كُلِّ شَيْطَانٍ وَهَامَّةٍ وَمِنْ كُلِّ عَيْنٍ لامَّةٍ

"Eûzü bi-kelimâtillâhi't-tâmmeti min külli şeytânin ve hâmmetin ve min külli aynin lâmmetin"
(Her nevi' şeytandan, her haşereden, dokunan her kötü gözden Allah'ın tam olan (şifa verici) kelimelerine sığınırım)."
(Buhari, Enbiya, 10; Ebu Davud, Sünne, 20; Tirmizi, Tıb, 8; İbn Mace, Tıb, 36; Ahmed b. Hanbel, 1/236, 270)