İstediğin gibi saç kesimi yapmak caiz mi?

Soru Detayı

- Artık saç tipinde, inanç sahiplerini ayıran bir ayrım çok kalmadı. Mesela saçının yanını fazlaca alan Filistinli, Faslılar daha çok gibi. Bu durumda istediğin gibi saç kesimi yapmak caiz mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kadınlarınkine ve cinsi bozuk (eşcinsel) olanlarınkine benzememek şartıyla caizdir, günah olmaz.

Ancak, Hz. Peygamber (asm) Efendimize benzemek maksadıyla onun uyguladığı herhangi bir saç biçimini uygularsa, bu konudaki sünneti yaşamış ve sevap almış olur.