Namaz kılmayanın hali ahirette ne olur?

Soru Detayı

- Hiç namaz kılmayanların ahirette durumları nasıl olacak?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam’da genel prensip şudur:

İmanla kabre giren kimsenin önünde iki yol vardır. Kişi ister küçük bir günah işlemiş olsun, ister namazı terk etmek gibi büyük bir günahı işlemiş olsun, imanı varsa, ya af edilir, doğrudan cennete yerleştirilir. Yahut da ceza verilir, cezasını çektikten sonra cennete gönderilir.

Demek ki, mesele, imanla kabre girip girmemektir. Elbette beş vakit namazı terk eden kimsenin cezası ile anne-babasına “Off!” diyenin cezası aynı olmaz. Ne cezanın veriliş tonunda ne zamanın sürecinde asla bir olmaz.

Peygamber efendimizin şu beyanları namazın durumu hakkında önemli bir açıklamadır:

"Kıyamet gününde kulun hesaba çekileceği ilk ameli onun namazıdır. Eğer namazı düzgün olursa, işi iyi gider ve kazançlı çıkar. Namazı düzgün olmazsa, kaybeder ve zararlı çıkar. Şayet farzlarından bir şey noksan çıkarsa, Aziz ve Celil olan Rabbi: 'Kulumun nafile namazları var mı, bakınız?' der. Farzların eksiği nafilelerle tamamlanır. Sonra diğer amellerinden de bu şekilde hesaba çekilir." (Tirmizî, Mevâkît 188; bk. Ebû Dâvûd, Salât 149; Nesâî, Salât 9; İbni Mâce, İkâmet 202)