Miras İslam'a göre olmazsa vefat eden günahkâr mı olur?

Soru Detayı

- Vefat edenin oğlu mirası İslam hukukuna göre dağıtmazsa, kişi mezarında cezalandırılır mı?
- Eğer evet ise, neden cezalandırılmalıdır? Yapmadığı bir şeyden neden sorumlu olsun?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ölenin kimsenin herhangi bir kusuru olmadığı takdirde -miras dahil- çocuklarının yaptıkları yanlışlardan ötürü sorumlu olmaz ve ceza görmez.

“Hiçbir günahkâr başkasının günahını yüklenmez. Günah yükü ağır gelen kimse onun taşınması için yardım çağrısında bulunsa -çağrılan yakını bile olsa- o yükten hiçbir şeyi başkası üzerine alamaz.” (Fatır, 35/18)

mealindeki ayette bu gerçeğin altı çizilmiştir.