Selam vermek sünnet almak farz olduğu halde, selam vermek nasıl daha faziletli olabilir?

Soru Detayı
Bir TV programında bir kişi selam almanın farz, selam vermenin sünnet olduğunu, ancak burada selam vermenin daha faziletli olduğunu söyledi. - Bu durum doğru mudur? - Sünnetin farzdan daha faziletli olması mümkün mü? - Bu gibi başka durumlar var mıdır?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Müslümanlar arasında, bir dostluk ve iyi niyet işareti olan selâmı vermek sünnet; almak ise farzdır. Verilen selamı almamak caiz değildir.

"Sebep olan yapan gibidir." kaidesince, selam veren kimse alanın da sevabına ortak olur. Çünkü onun selam almasına ve sevap kazanmasına sebep olan kimse selamı verendir. Bu açıdan selam vermek selam almaktan daha faziletli olabilir.

Aynı şekilde Kur'an okumak sünnet dinlemek farzdır. Ancak dinleyene sebep olan okuyandır. Bu açıdan da okuyanın fazileti daha fazla olabilir.

Ancak her amelde olduğu gibi, sevap ve faziletin asıl ölçüsü ihlaslı ameldir. İhlasla yapılan bir amel, ihlassız yapılan binlerce amelden daha üstündür.