Sadece talip beklemek doğru mu?

Soru Detayı

- Şimdiye kadar kimse bana talip olmadı evde kalmaktan korkuyorum. Tavsiyeniz nedir?
- Ben 24 yaşında bir kızım. Helale harama büyük ölçüde dikkat etmeye çalışıyorum. Uzun süredir evlenmek istiyorum ama nasıl olacağını bilmiyorum. Kendim gidip karşı cinsle tanışıp kaynaşamam, bir talip bekliyorum ama bu yaşıma kadar kimse beni istemedi. Bu da çok kötü hissettiriyor.
- Arkadaşlarımın nerdeyse hepsi evlendi. Çok özeniyorum bu yüzden de çok üzülüyorum. Ve kendimi de görünüş olarak beğenmiyorum. İnsanlarında bu sebeple beni beğenmediklerini düşünüyorum.
- Evde kalmaktan ve insanların benimle dalga geçmesinden korkuyorum.
- Aslında ne soracağımı da bilmiyorum. Sadece içimi kimseye açamıyorum utanıyorum. Çok uzun süredir içim sıkıntıyla dolu alsa mutlu olamıyorum. Mutluluğumu, seveceğim biriyle yapacağım evliliğe bağladım. Ama beni beğenen kimse olmuyor.
- Ne tavsiye edersiniz acaba?
- Bir de bir şey yapmadan sadece talip beklemek doğru mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yaşadığınız kaygılar sadece size has olmayıp, belirli bir yaşa gelmiş her hanım kızın hissedebileceği türden duygulardır. Sadece evlilik konusunda değil her konuda bir miktar kaygı hissetmek normaldir, kişiyi dikkatli yapar ve çaba göstermesini sağlar, ama aşırıya gidilirse ruh hâlini bozar. Bu konuda sizdeki kaygının normalin üstünde olduğu anlaşılıyor. Beyninizde bu duyguları normalleştirmeye ve kaygı düzeyinizi düşürmeye çalışmanız çok önemlidir.

Bunun yanında Allah'a gönülden iman etmiş kişiler olarak şunu biliyoruz ki, evlilik bir nasip, kader ve kısmet meselesidir. Dolayısıyla ne zaman takdir edilmişse o zaman mutlaka gerçekleşecektir. Ne bir saat önce ne de bir saat sonra. Onun için size düşen şey, hayırlı bir yuva kurmak için duaya devam edip, Allah’ın nasip ettiği günü sabırla ve rıza ile beklemektir.

Çevrenizdeki hanım kızların çoğunun evlenmiş olması sizin evde kaldığınız anlamına gelmez. İstatistiklere göre Türkiye’de kadınlarda evlenme yaş ortalaması 28, erkeklere 30 olmuştur. Çünkü insanlar çeşitli gerekçelerden dolayı evlilik yaşını giderek yükseltmektedirler.

Fiziki görüntünüzün gereğinden fazla sorun yaptığınız anlaşılıyor. Fiziki güzellik görecelidir. Dolayısıyla medyada onlarca estetikten ve farklı müdahalelerden geçmiş kişilere göre kıyaslarsanız kendiniz kötü hissedersiniz.

Size tavsiyemiz:

- Allah’ın size verdiği fiziki nimetlerin farkına varın ve bunlarla iftihar edin. Hatta bu konuda ciddi eksiklikleri olan, mesela sakat, yaralı, eksik vb. olanlara bakıp kendinizle barışık olun.

- Meşru dairede bakımlı olan, giyim ve kuşamına dikkat eden, ahlak ve iman güzelliğine sahip olan her hanım değerlidir ve evlilik için tercih edilecek bir kıymettedir. Kısaca siz kendinizi değerli, güzel, yeterli ve sevilmeye değer görün ki, başkaları da sizi öyle görsün.

- Hayatta mutlu ve huzurlu olmak için evliliğe çok büyük anlamlar yüklemeyin ve beklenti içinde olmayın. Evlilik insanoğlunun doğal ihtiyaçlarına ve huzuruna en uygun bir hayat biçimidir. Ama mutlu bir hayat sürmenin tek yolu evlilik değil ve mutlaka evlenmek de herkes için farz değil.

Nitekim bugün evli olan insanlar, hatta çevrenizdeki insanlar sizden daha mutlu değillerdir. Şu anda evliliğin getirdiği onlarca sorunla mücadele ediyorlar. Sizin ise tek sorununuz evlenememiş olmaktır. Bundan dolayı hayatta mutluluğu ve huzuru tek şey bağlamayın, yani evliliğe bağlamayın.

- Mutlu ve huzurlu olmanın çok farklı yolları da vardır, onları da arayıp bulun. Mesela, meslek edinin, meslek kurslarına katılın veya herhangi bir meslekte çırak olarak çalışmaya başlayın. Böylece kendinizi daha iyi hissedecek, hayatta evlilikten başka hedefleriniz de olacağı için evlenememe kaygınız azalacaktır.

- Tabii ki sadece evde oturup bir şey yapmamak doğru değil. STK’larda görev alın, dini hizmetlere katılın, günlük spor yapın, okuyarak kendinizi geliştirin, kıza arkadaş edinin, ailecek ziyaretlere gidin, misafir ağırlayın vb.

Böylece hem mutluluk kaynaklarınızı artırmış olursunuz, birisi tıkanırsa diğerinden beslenmeye devam edersiniz hem de kendinize uygun bir çevre edinirsiniz. Çünkü insan ancak geniş bir çevre içinde tanınır, bilinir; birisi olmasa da diğerinin dikkatini çeker ve talip bulur...