Zamanında alınamayan tazminattan dolayı alınan gecikme faizi caiz mi?

Soru Detayı

- 2000 senesinde işten çıktım 3.000 YTL tazminat alacaktım, mahkeme sekiz sene sürdü; şimdi mahkeme kararıyla 10.000 YTL alacağım. Aradaki bu fark faize girer mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Parayı faiziyle birlikte almanız caiz değildir. Ancak bu paranın enflasyon kaybından doğan değer kaybı alınabilir.