Google Play Store üzerinden para kazanmak helal mi?

Soru Detayı

- Google Play Store 'a reklamsız ama ücretli oyun yükleyip para kazanmak helal mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Mobil oyun ve uygulama mağazaları, belirli kriterler dâhilinde oyun ve uygulama geliştiricilerine ürünlerini yayınlama ve pazarlama imkânı sunmaktadır. Bu imkânı belirlediği ücret mukabilinde tanımaktadır.

Bu doğrultuda içerik itibarıyla dinen bakılması, oynanması, kullanılması yasak olmayan oyun ve uygulamalar, söz konusu mobil uygulama mağazalarında ücret mukabili yayınlanabilir. Ancak hileli yollarla ilgili ücreti ödemeden ürün yayınlamak ve kullanıcılara mağaza üzerinden ürün pazarlamak caiz olmaz.

Diğer taraftan soruda kastedilen işlem, kullanıcılar açısından ücretsiz kullanılabilen ve reklam içeriği bulunmayan oyun ve uygulamalar yayınlamak ve pazarlamak ise ilgili mağazanın onayının bulunması ve herhangi bir hileye başvurulmaması kaydıyla gerçekleştirilebilir. Aksi hâlde caiz olmaz.