On-line oyunda itemle para kazanmak helal mi?

Soru Detayı

- On-line oynanan bir oyunda itemlerin seviyesini yükselterek satıp reel para kazanılabiliyor. Yükseltirken itemi yakarak zarar etme olasılığı da var ama ben kendi tecrübelerim sayesinde emek ve zaman harcayarak günde 500 tl kazanıyordum oynadığım zamanlarda.
- Bir şeyin kumar olabilmesi için hadiste geçen ifadede; en az 2 kişi ve 1 kaybeden şartı aranıyor malum. Bu item yükseltme işinde ise tek taraflı kâr zarar durumu oluyor. Yani 2. bir kişi yok. Sattığım kişi sadece itemi satın alıyor benden. Yani gerçek hayatta da atıyorum biri bir ürün imal ediyor. Bu ürünü imal ederken şans faktörü de söz konusu ve ürünün tutmama ihtimali de var diyelim. O ürünü imal ederken masraf ediyor ve bütün para bir anda hiç olabiliyor. O ürün tuttuğu vakit de birine satabiliyor. Burada da aynen oyunda olduğu gibi şans faktörü var. Ama kaybeden tek bir kişi hep. Satın alan kişi de imal edilmiş bir ürün satın alıyor. Yani benim oyunda buna benziyor biraz. Bu konunun dini açıdan hükmünü merak ediyorum.
- Açıklama:
Popüler oyunlarda kişiler hesap açıp, hesabın puanını ve seviyesini yükselterek satabiliyorlar. Bu durumda o hesaba oyun içinde farklı özellikler de açılıyor, Mesela bir araba yarışı oyununda lüks araçlarla yarışmak istenirse belirli bir seviyeye çıkmak gerekiyor, bu durumda lüks araçların kilidi açılıyor ve o hesap sahibi lüks araçla yarışabiliyor veya özel eşyalar var, düşük seviyelerde kilitli iken seviye yükseldikçe kilit açılıyor ve onu kullanabiliyor.
Bunlara item deniyor, kilitli olan item’ları açıp satmaya çalışıyor anlaşılan.
- Bu seviyelerin yükselmesi ve item'ların açılması için oyun içinde verilen görevleri yapmak, oyunun kendisinden satın almak ve günler belki aylarca o oyunu oynayarak seviye yükseltmek gerekiyor.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu oyunda para karşılığında alınan bir mal veya bir hizmet yahut bir mali hak yok.

Böyle olunca da meşru ve helal bir akit yok demektir.

Helal bir akit olmayınca, bunu oynamak da para kazanmak da helal olmaz.