Kafirin vücuduna göre çok küçük kalan yılanlar, akrepler nasıl korkutucu olabilir?

Soru Detayı

"Kafirin omzunun genişliği hızlı bir süvarinin üç gün gideceği yol kadardır."
- Başka hadislerde katır kadar akreplerin, deve boynu kadar yılanların olduğu, ayrıca Mürselat Suresi'nde cehennemin saray büyüklüğünde kıvılcım atacağını buyuruyor Allahu Zülcelal.
- Peki kafirin vücuduna göre çok küçük kalan bu yılanlar, akrepler nasıl korkutucu olabilir ki?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Ebu Hureyre’nin bildirdiğine göre, Hz. Peygamber (asm) şöyle buyurdu:

“Kafirin iki omuzu arasındaki genişlik, hazlı bir süvarinin üç gün gideceği yol kadardır.” (bk. Buhari, Rikak, 51; Müslim, Cennet, 45)

- Bu hadiste yer alan ifadeler, kâfirin cehennemdeki durumuyla ilgilidir. Nitekim, Buhari, bu konuyu “Cennet ve Cehennemin sıfatı” başlığını taşıyan bölümde; Müslim ise “Cehenneme Cebbar olanlar girer...” adını taşıyan bölümde işlemiştir.

- İmam Nevevi’nin de belirttiği gibi, en sahih kaynaklarda yer alan bu gibi bilgilere iman etmek gerekir. (bk. Nevevi, Şerhu Müslim, 17/186)

- “Kafirlerin bu büyüklüğüne göre yılan ve akreplerin ne kıymeti olur?” manasına gelen itiraz yersizdir. Çünkü:

Evvela, cehennemdeki yılan ve akreplerin de ona göre büyük olmaları söz konusu olabilir.

İkincisi, şu herkesin bildiği bir gerçektir ki, en küçük bir yılan en büyük bir bedeni sokup zehirlendirse, bütün vücut olduğu gibi sızlanmaya başlar. Ufak bir diken bir ayak parmağına batsa bedenin her tarafı sıtmaya tutulur. Kibrit çöpü kadar bir ateşin neler yapabileceğini bilmeyen yoktur...