Eşeklerin öldürülmesiyle ilgili hadisler var mı?

Soru Detayı

- Eşeklerin kötü koku yaydıkları ve namazda rahatsız ettikleri için öldürülmesi hakkında ve eşek olan yerde melekler olmayacağından eşeklerin öldürülmesi gerektiği hakkında iki hadis gördüm internette, kaynak olarak Buhari'deydi.
- Fakat tekrar araştırdığımda böyle bir hadis bulamadım. Gerçekten var mı varsa açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Böyle bir hadis rivayetine rastlayamadık.

Hz. Peygamber (asm) döneminde eşeklerin istihdam edilmesi bu bilginin doğru olmadığını göstermektedir.

Ayrıca, Hz. Peygamberin (asm) bizzat eşeğe bindiğini gösteren birçok sahih rivayet vardır. (Misal olarak bk. Buhari, no: 5663; 5964; İbnu’l-Esir, Üsdu’l-ğabe, 1/140)

Hatta Peygamber Efendimizin (asm) “AFİR” isminde bir merkebi vardı. (bk. Buhari, no: 2545, Müslim, no: 1799)

Kaldı ki, Hz. Peygamberin (asm) Hayber savaşında evcil eşeklerin etlerinin yenilmesini haram kılmıştır. Bunlar birçok sahih hadislerle sabittir. (bk. Nasbu’r-raye, 4/198; Muğni, 8/587; V. Zuhayli, el-Fıkhu’l-İslami, 4/2795)

Görüldüğü üzere, eşeklerin öldürülmesi değil, öldürülmemesi emredilmiştir.